Walking Hiking

Länkar

Irelands Väder: Met Eireann: www.met.ie

Turism

Wicklow Tourism : www.wicklow.ie/tourism

Wicklow County Enterprise Board : www.wicklowceb.ie

Lake District Tourist Guide: caters for all tourist and holiday makers. From a hotel by the lake or walking throughout the district we can help. http://www.lakedistricttouristguide.com/

RESA

Budget Car Rental Ireland:  www.budget.ie

Dublin Bus : www.buseireann.ie

Irish Ferries : www.irishferries.com

St. Kevin’s Bus Service : www.glendaloughbus.com

Aer Lingus : www.aerlingus.com

Ryanair : www.ryanair.com

Irish Rail : www.irishrail.ie

Go Ireland: Logi, aktiviteter och specialerbjudanden: www.goireland.com

Utomhus Links

För alla gång relaterad information kontroll: http://www.bestwalks.com

Celtic Ways: http://www.celticways.com
dagsturer av gamla legender och pilgrims sätt och anpassade turer för att spåra anor, musik och litteratur

World Wide Travel Information: http://www.tourist5.com

Guidepost är en on-line återförsäljare av kartor och walking böcker: http://www.guidepost.uk.com

För all information om Wicklow: http://www.wicklow.com

Tour Clare: http://www.tourclare.com

Bray Strollers walking klubb http://www.braystrollers.com

Äventyr katalogen och information på webben: http://www.directoryadventure.com/

Loch Lomond Promenader och Vandringsresor Storbritannien Beskrivning: Promenad, promenader, gå vägar och semester i Loch Lomond Storbritannien: http://www.walksandpeaks.bedsearcher.co.uk

WalkingAndHiking innehåller över 50 artiklar alla skrivna av vårt team av experter och vi lägger cirka 10 nya artiklar varje månad.
http://www.walkingandhiking.co.uk/

Utomhusaktiviteter och äventyr i Wales; Fjällvandring, Gorge Walking, Survival Skills Hen Aktivitet helger, Stag Aktivitet Helger och mycket mer: http://www.quest-adventures.co.uk

Irish Web Directory Find It Ireland.com

Everything Ireland, About Ireland to Work In Ireland http://irelandhq.com/aboutireland/index.php

Wicklow Mountains National Park: http://www.wicklownationalpark.ie

The Ryder Cup in Ireland: http://www.rydercupregion.com.

Wandelen in Ierland: http://www.ierland.plein.nl/links/

Cicerone publicerar prisbelönta promenader och vandring guide: http://www.cicerone.co.uk
Ta din kamera. Glendalough, en plats så nära en huvudstad landskapet är enorm
http://www.walkinginireland.org/glendalough/

Beläget vid västra änden av Slieve League (Sliabh Liag) halvön i syd-västra County Donegal, ligger underbart avlägsna socken Glencolmcille (Gleann Cholm Cille / Glencolumbkille).http://www.ionadsiul.ie/

Shannon Development, den regionala ekonomiska utvecklingen byrå för Irlands Shannon Region: http://www.shannonregiontrails.ie

Outdoor Sport och fritidsaktiviteter koncentrera sig på icke-konkurrenskraftiga utomhussporter: www.outdoor-sport-leisure.net

Aktivitet och promenader semester i Frankrike. Frankrike Utomhus erbjuder Aktivitet semester i Frankrike, i Provence Alperna regionen: http://www.franceoutdoors.com

Studera engelska i Irland: http://www.study-english-in-ireland.com

Logi

The Glendalough Hotel: http://www.glendaloughhotel.com/

Heritage Hotel Killenard: http://www.theheritagehotelatkillenard.ie/

Willow House Dublin:  http://www.willowhousedublin.com/

Hunters Hotel, Hotel of the Year 2005 : www.hunters.ie

The Spa at Aghadoe Heights Hotel Killarney Ireland, Luxury Aveda Concept: http://www.thespakillarney.com

Killarney Plaza & Spa: http://www.killarneyplaza.com

Kilkenny Ormonde Hotel: http://www.kilkennyormonde.com/

Zetland Country House Hotel: http://www.zetland.com/

Atlantic Coast Hotel Westport : http://www.atlanticcoasthotel.com/

Manor House & Country House Hotels: http://www.cmvhotels.com

Woodenbridge Hotel in the Vale of Avoca Co. Wicklow: http://www.woodenbridgehotel.com/

Royal Marine Hotel, Marine Road, Dun Laoghaire, Co. Dublin: http://www.royalmarine.ie

Carlton Red Castle Hotel, Moyville, Co. Donegal: http://www.carltonredcastle.ie/

Mount Errigal Hotel, Ballyraine, Letterkenny, Co. Donegal: www.mounterrigal.com

Countess House B&B, Killarney, Co. Kerry: http://www.countesshousekillarney.com

Clew Bay Hotel Westport, vacker familjeägt hotell i hjärtat av Mayo: www.clewbayhotel.com

The Wicklow Heather, Restaurang och Guesthouse, Laragh, Co Wicklow: www.thewicklowheather.com

Hotel Killarney Kerry – Holiday Inn Killarney: www.holidayinnkillarney.com  

5-stjärniga hotell Irland – Aghadoe Heights Hotel: http://www.aghadoeheights.com/

  

Självhushåll

Eaglewood Lodge; En lyxig timmerstuga, ligger i de majestätiska Partry och Maumtrasna bergen. http://eaglewoodlodge.com/

STÄLLEN ATT BESÖKA

Guinness Storehouse:
Beläget i St James Gate Brewery, Guinness
Storehouse är Irlands nr 1 internationell turistattraktion! http://www.guinness-storehouse.com

Lära sig franska språket och gastronomi i Bordeaux udy French i France:http://www.bls-frenchcourses.com/course-culture-gastro-GB.html

Hidden Dublin Walks: http://www.hiddendublinwalks.com

Friluftsutrustning

Outdoor Evolution är en utomhus redskap och klädaffär och kursgivare baserad i Blessington Co.Wicklow: www.outdoorevolution.ie

REKOMMENDERAD LÄSNING

Adrian Hendroff Explores Ireland’s: http://www.adrianhendroff.com/